Papież, jako wzór do naśladowania dla dzieci i młodzieży

„Papież, jako wzór do naśladowania dla dzieci i młodzieży”

 

    18 maja 2020 r. minie dokładnie 100 lat od dnia, gdy na świat przyszedł jeden z największych Polaków, który zmienił oblicze świata. JAN PAWEŁ II -  nazywał się Karol Wojtyła. Dla przyjaciół Lolek. Być przyjacielem Karola… kto by nie chciał? Mieć za przyjaciela (przyszłego) Świętego… tak po prostu. Zwłaszcza, że Ten Człowiek nie stronił od ludzi. Jako mały chłopak był zawsze wśród kolegów. Na studiach podobnie. Potem jako duchowny chciał być dla każdego, kto był w potrzebie. Jednał, kochał, modlił się i słuchał. Rozumiał ludzi i ich problemy. Był wrażliwym i mądrym człowiekiem.

Od dzieciństwa powierzał swoje życie Bogu w codziennej modlitwie, w której nie ustawał aż do końca. Trudne doświadczenia z młodości połączone z wytrwałym i ufnym kontaktem z Bogiem, stanowiły solidny fundament, na którym opierała się jego misja życia.

„Tu wszystko się zaczęło…”

Urodził się w Wadowicach, miasteczku położonym ok. 50 km od Krakowa.

Historia życia Karola Wojtyły, to wielowątkowa opowieść o artyście, filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku o wielkim wpływie na kształt dzisiejszego świata. Tym, co łączy wszystkie jego życiowe powołania jest humanistyczne przesłanie, pełne wiary
w drugiego człowieka oraz przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi i ideologicznymi. Jego fascynująca biografia dowodzi, że ludzkie życie może być zwyczajne w swej niezwykłości. Zarówno dorobek doktrynalny, jak i cywilizacyjny św. Jana Pawła II zasługują na nadanie mu przydomku „Wielki”.

https://www.facebook.com/watch/?v=1008476269532488             

Czego nas uczy Jan Paweł II?

 

"Nie lękajcie się"

            „Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Otwórzcie drzwi Jego zbawczej władzy, otwórzcie jej granice państw, systemy ekonomiczne i polityczne, szerokie obszary kultury, cywilizacji i rozwoju. Nie lękajcie się! Chrystus wie, co kryje się we wnętrzu człowieka. Jedynie On to wie!

            Dziś człowiek tak często nie wie, co nosi w sobie, w głębi swej duszy, swego serca. Jak często jest niepewny sensu swego życia na tej ziemi. Ogarnia go zwątpienie, które przeradza się w rozpacz.”

Plac św. Piotra 22. 10. 1978r. (pierwsza pielgrzymka papieża do Polski)

 

"Wam zaś, drodzy chłopcy i dziewczęta, powtarzam: uważajcie na to co się wam proponuje. Jeśli zetkniecie się z anty ewangelicznymi propozycjami i wzorcami życiowymi, miejcie siłę powiedzieć nie. "Wypłynąć na głębię" znaczy odrzucić wszelkie negatywne propozycje(...)

Droga młodzieży, nie lękajcie się i nie czujcie się osamotnieni! Są przy was wasze rodziny, wychowawcy, kapłani. Jest z wami papież."
        Przemówienie do młodzieży Rzym 15.04.2001r.

 

"Wiem, że bardzo jesteście wrażliwi naprawdę i piękno. Nie lękajcie się żyć wbrew
obiegowym opiniom i sprzecznym z bożym prawem propozycjom. Odwaga wiary wiele kosztuje, ale wy nie możecie przegrać miłości. Nie dajcie się zniewolić. Nie dajcie się uwieść ułudom szczęścia, za które musielibyście zapłacić zbyt wysoką cenę, cenę nieuleczalnych często zranień lub nawet złamanego życia, własnego i cudzego."
        Przemówienie do młodych Sandomierz 12.06.1999r.

 

 

„Duchowe Westerplatte”

"Każdy z was młodzi przyjaciele znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań , który trzeba podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. Wreszcie jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić. Tak, jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić w sobie i wokół siebie. Obronić dla siebie i dla innych. Biskup Kozal męczennik z Dachau powiedział - Od przegranej orężnej bardziej przeraża upadek ducha u ludzi. Wątpiący staje się mimo woli sojusznikiem wrogów."
Gdańsk 12.06.1987r.

 

Znaczenie słowa "Czuwam"

"Czuwam! Jakże dobrze, iż w Apelu Jasnogórskim znalazło się to słowo. Posiada ono swój głęboki rodowód ewangeliczny. Chrystus wiele razy mówił „czuwajcie!"

Co to znaczy „czuwam"? To znaczy, że staram się być człowiekiem sumienia. Że tego sumienia nie zagłuszam i nie zniekształcam. Nazywam po imieniu dobro i zło, a nie zamazuję. Wypracowuję w sobie dobro, a ze zła staram się poprawiać, przezwyciężając je w sobie(...). Czuwam to znaczy dalej -  dostrzegam drugiego. Nie zamykam się w sobie,
w ciasnym podwórku własnych interesów czy też nawet własnych osądów. Czuwam to znaczy miłość bliźniego, to znaczy podstawowa międzyludzka solidarność(...)
Czuwam to znaczy także czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje."
Jasna Góra 18.06.1983r.

 

Dekalog

"Proszę was wszyscy moi rodacy, synowie i córki wspólnej ojczyzny, abyście nie pozwolili rozbić tego naczynia, które zawiera bożą prawdę i boże prawa. Proszę, abyście      nie pozwolili go zniszczyć. Abyście sklejali je z powrotem, jeśli popękało. Abyście nigdy    nie zapominali:
Jam jest Pan Bóg twój, którym cię wywiódł z ziemi egipskiej z domu niewoli.
Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno.
Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
Czcij ojca twego i twoją matkę.
Nie zabijaj.
Nie cudzołóż.
Nie kradnij.
Nie mów fałszywego świadectwa.
Nie pożądaj żony bliźniego twego.
Nie pożądaj żadnej rzeczy , która jego jest.

Oto dekalog, dziesięć słów. Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw, przyszłość narodu, państwa, Europy, świata . Twoje słowa Panie    są prawdą. Panie uświęć nas w prawdzie."
Koszalin 1.06.1991r.

 

Spróbuj odpowiedzieć sobie na poniższe pytania. Będą one dla ciebie rodzajem refleksji:

„Nie lękajcie się” - Czego dzisiaj lęka się człowiek?

„Duchowe Westerplatte” – Jakie jest Twoje Westerplatte?

“Znaczenie słowa – Czuwam”- Czy jesteś odpowiedzialny? Za co, lub kogo czujesz się odpowiedzialny?

„Dekalog” – Czy żyjesz w prawdzie, co to jest prawda?

 

Jan Paweł II kochał młodzież, kochał miłością wymagającą. Pozostawił nam przesłania, którymi chciał, abyście się kierowali.

 

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali"

"Budujcie dom na skale"

"Jeden drugiego brzemiona( ciężary) noście"

"Nie zatwardzajcie serc waszych"

"Dobrego depozytu (daru) strzeżcie"

"Bądźcie światłem , które świeci w mrokach"

"Budujcie Polskę wierną swym korzeniom"

 

Nasze życie jest takie, jakim uczyniły je nasze myśli. Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech. Niech „Złote myśli Jana Pawła II”, będą dla ciebie wskazówką do dobrego przeżywania swojego życia.

 

Dobroczynność
" Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą.
Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością."
Płock, 8.09.1991r.

Dziecko
"Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka."
Nowy Jork, 2.10.1979r.

Przebaczenie
"Przebaczenie jest mocne mocą miłości. Przebaczenie nie jest słabością. Przebaczać nie oznacza rezygnować z prawdy i sprawiedliwości. Oznacza zmierzać do prawdy
i sprawiedliwości drogą Ewangelii."
Jasna Góra, 19.06.1983r.

Wojna
"Za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzi."
Oświęcim, 7.06.1979r.

Wolność
"Człowiek otrzymał dar wolności od swego Stwórcy. Wolność czyni człowieka zdolnym do najwyższego aktu ludzkiej godności; do miłości i adoracji Boga.
Wolność posiada jednak swoją cenę. Wolność nie oznacza samowoli."
Wiedeń, 11.09.1983r.

Wielkość
"Miarą dojrzałości i wielkości jest stawanie się maluczkim i uznanie siebie za sługę wszystkich."
Rzym, 14.05.1992r.

Pokora
"Zbyt łatwo ulegamy przekonaniu, że wszystko można "zrobić"; niebo, ziemię, a nawet samego człowieka, zawsze na nasz własny obraz i podobieństwo. Natomiast tym, czego brakuje dzisiejszemu człowiekowi, jest postawa pokory, ponieważ w żadnej innej epoce człowiek nie popadł w bestialstwo tak głęboko jak teraz."
Rzym, 24.06.1990r.

Europa
"Jest bowiem historia Europy wielką rzeką, do której wpadają rozliczne dopływy i strumienie, a różnorodność tworzących ją tradycji i kultur jest jej wielkim bogactwem."
Gniezno, 3.06.1997r.

Rodzicielstwo
"Stanowi w życiu każdego taką nowość i takie bogactwo, że nie można do niego przybliżyć się inaczej, jak na kolanach."
List do rodzin, 2.02.1994r.

 

 

 

           Pedagog

Grażyna Chodkowska