Święto Narodowe Trzeciego Maja

 

 Święto Narodowe Trzeciego Maja

 

     Święto Konstytucji 3 maja było jednym z pierwszych świąt narodowych uchwalonych przez Sejm Ustawodawczy po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

     Upamiętnia ono uchwalenie Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów z 3 maja 1791 roku. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją i doniosłym dziełem myśli polskiego oświecenia.

     Nad ustawą pracowali król Stanisław August Poniatowski, Aleksander Linowski, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, Stanisław Staszic, Cipione Piattoli oraz Stanisław Małachowski.
25 marca 1791 roku projekt dokumentu był gotowy, a ostateczna wersja powstała spod ręki Hugona Kołłątaja.

     Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową, przyjętą tego dnia przez Sejm Czteroletni. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto. Umożliwiało ono skuteczne przeprowadzenie reform, mających na celu poprawę sytuacji w kraju.

     Na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku wprowadzone zostało kolejne polskie święto, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski. Obchodzone jest ono między świętami 1 maja, zwanym Świętem Pracy i Świętem Narodowym 3 Maja. Tego samego dnia obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą, w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.

     Jest to więc szczególny czas, kiedy każdy z nas może okazać wyraz swojego przywiązania do tradycji i symboli narodowych jako wyraz naszego patriotyzmu.

Zachęcam do obejrzenia filmu edukacyjnego  https://www.youtube.com/watch?v=-GBAolHelHs

 

                                                                                              Pedagog

                                                                                  Grażyna Chodkowska