Dzień Niepodległości i Dzień Patrona listopad 2023 r.

Dzień Niepodległości i Dzień Patrona

 

W uroczystości udział wzięli:

  1. Wójta Gminy Płoniawy-Bramura Pan Jakub Dudek
  2. Radni Gminy Płoniawy-Bramura:
  • Pan Marek Jarzębski
  • Pan Artur Łomiak
  • Pan Wojciech Ustowski
  1. Przewodnicząca Stowarzyszenia „Krasinianki” w Krasińcu Pani Wanda Skonieczna
  2. Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Szlasach Burych Pani Elżbieta Mikulak
  3. Przewodniczący Koła Gospodyń Wiejskich w Krasińcu Pan Sylweriusz Sztukert
  4. Zarząd Rady Rodziców naszej szkoły:
  • Pani Sylwia Sztukert
  • Pani Anna Sitarska
  • Pani Anna Popek
  1. Mieszkańcy – przedstawiciele społeczności lokalnej
  2. Nauczyciele, pracownicy, rodzice, uczniowie

 

 

Przemówienie dyrektora szkoły

Szanowni Państwo, listopad dla naszej społeczności szkolnej ma szczególne znaczenie: 7 listopada obchodzimy urodziny naszej patronki Marii Skłodowskiej-Curie, 11 listopada – Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę, a 14 listopada kolejne rocznice nadania imienia naszej szkole. Nieprzypadkowa jest również dekoracja na tablicach, którą możecie Państwo teraz oglądać. Na jednej z tablic zamieszczono ilustracje odnoszące się do Święta Niepodległości, na drugiej jest postać naszej patronki i biało-czerwone róże, które są symbolem polskości i patriotyzmu. 

Między Marią Skłodowską-Curie a wyrazami: ojczyzna, patriotyzm i niepodległość można postawić znak równości. Chociaż wielka uczona większość swojego życia spędziła we Francji, to do końca swoich dni pozostała wierna biologicznej ojczyźnie i pracowała na rzecz rozwoju nauki w Polsce. Dlatego w tym roku Dzień Niepodległości i Dzień Patrona obchodzimy 14 listopada, w 16 rocznicę nadania imienia naszej szkole. W listopadzie 2007 roku w lokalnej prasie napisano: „Zespół Szkół w Krasińcu - pierwsza w gminie Płoniawy-Bramura szkoła z tożsamością: z imieniem i sztandarem.”

Nadać imię szkole to niejako ustalić jej tożsamość, zasugerować wartości ważniejsze od innych, podkreślić kierunek działań dydaktyczno – wychowawczych poprzez osobę patrona. Nadać imię szkole to wskazać całej społeczności szkolnej pewien autorytet. Nasza szkoła nosi imię wyjątkowej osoby.

Maria Skłodowska-Curie była genialnym dzieckiem i zdeterminowaną młodą kobietą. Uczyła dzieci dla zarobku i z poczucia misji, a w wolnym czasie rozwiązywała zadania z fizyki. Analizy chemicznej musiała uczyć się potajemnie - takie były początki życiowej drogi Polki wszechczasów. Dzieciństwo i młodość Marii Skłodowskiej upłynęło w Warszawie, będącej pod zaborem rosyjskim. Wychowana w patriotycznej rodzinie Skłodowska już jako gimnazjalistka na swój sposób protestowała przeciw zniewoleniu. Maria była zdolnym dzieckiem. Nauczyła się czytać w wieku czterech lat, a fakt ten wyszedł na jaw przypadkiem.

„Towarzyszyła starszej od siebie siostrze Bronisławie, kiedy ta próbowała dość nieporadnie przeczytać jakieś zdanie. Maria się zniecierpliwiła, wzięła tę książkę i po prostu przeczytała to zdanie jednym tchem, wywołując u rodziców wielkie zdziwienie, a u siostry przerażenie. Sama zareagowała łzami, ponieważ pomyślała, że zrobiła coś nie tak.”

O rozwój intelektualny Marii dbał ojciec, fizyk i matematyk, który po śmierci żony sam wychowywał dzieci.

„Ojciec Marii był człowiekiem, który każdą wolną chwilę przeznaczał na to, żeby młodych Skłodowskich czegoś uczyć. Objaśniał im zjawiska fizyczne, które zachodzą w naszym otoczeniu. Jeżeli była burza z błyskawicami i grzmotami, to on im wyjaśniał, dlaczego tak jest, tłumaczył co się dzieje w atmosferze, w której dochodzi do wyładowań.”

Maria po ukończeniu gimnazjum zapragnęła pójść na studia. Pierwsza na studia do paryskiej Sorbony wyjechała Bogusława, która zaczęła studiować medycynę. Maria wspierała ją finansowo dzięki pracy guwernantki w majątku Szczuki, gdzie uczyła dzieci państwa Żórawskich. Maria zorganizowała też zajęcia dla wiejskich dzieci, które uczyła podstaw czytania, pisania i liczenia. Po pracy, zamiast odpoczywać lub, jak przystało dobrze wychowanej pannie, zajmować się grą na pianinie lub robótkami ręcznymi, rozwiązywała zadania z podręcznika do fizyki, który dostała od ojca przed wyjazdem. Po powrocie do Warszawy kontynuowała edukację w laboratorium mieszczącym się w Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. Tam nauczyła się analizy chemicznej. Wyposażona w całą swoją wiedzę młoda Polka wyjechała do Paryża. Zamieszkała w domu siostry i jej męża, dostała się na matematykę i fizykę. Tak zaczęła się jej przygoda z wielką nauką, w której zdobyła najwyższe szczyty i dwie Nagrody Nobla. W plebiscycie Muzeum Historii Polski badaczka została wybrana na Polkę wszechczasów.

Do końca życia mieszkała i pracowała poza ojczyzną, ale odwiedzała Polskę, wygłaszała odczyty, publikowała w polskich czasopismach naukowych. W jej instytucie w Paryżu stale pracowali stypendyści z Polski. Z jej inicjatywy rozpoczęto w Warszawie budowę Instytutu Radowego, w którego otwarciu wzięła udział, ofiarowując tej placówce 1 g radu, zakupiony z funduszu zebranego ze składek. Taka oto w wielkim skrócie jest historia „naszej Marii”.

 

Pozwólcie Państwo, że powrócę teraz myślami do minionej soboty. Otóż tego dnia odbyła się gminna uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika powstańców styczniowych pod Podosiem. Panie Wójcie, gratuluję pięknej uroczystości i dziękuję za zaproszenie. Delegacja naszej szkoły uczestniczyła w tym wzruszającym wydarzeniu. 

Sobota,  11 listopada 2023 r. - to  kolejny 315. dzień w roku, szary, jesienny, wolny od pracy. Ale my Polacy dobrze wiemy, że ten dzień nie jest dniem zwyczajnym, jest dniem wyjątkowym, jest dniem szczególnym, gdyż 105 lat temu w dziejach naszego narodu miały miejsce wydarzenia, które na zawsze zapisały się na kartach historii Polski, Europy i całego świata. Po 123 latach cierpienia, represji i niewoli wielu pokoleń naszych rodaków Polska odzyskała wolność. Niepodległość wywalczona w 1918 roku nie jest nam dana raz na zawsze. Jest darem, który my dzisiaj powinniśmy strzec. Wolność została nam zadana, byśmy ją budowali w ramach narodowej wspólnoty. Jest tym, co powinno nas łączyć.

Wielki Polak – Jan Paweł II tak pisał o wolności:

„Wolności nie zdobywa się na zawsze, Polska w całej tej tysiącletniej historii musiała doświadczyć tyle upodleń i upokorzeń. Musiała – abyśmy dziś byli mądrzejsi o doświadczenia tego tragicznego w skutkach narodu bilansu. Tylko mądre decyzje związane z naszą słowiańską cechą sprawią, że Polacy zapragną tę wolność strzec i nikomu nie pozwolą, aby Polska na nowo zniknęła z mapy Europy”.

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo oraz tych, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej. Dokonano tego powstańczym wysiłkiem zbrojnym i codzienną pracą.

W tym miejscu i z tak podniosłej okazji pragnę wyrazić słowa wielkiego uznania i szacunku dla Żołnierzy Wojska Polskiego, Funkcjonariuszy Policji i wszystkich innych służb mundurowych za ofiarną służbę w obronie naszych granic i suwerenności naszej Ojczyzny.

Czerpiąc z doświadczeń poprzednich pokoleń, pamiętajmy, że to my wszyscy mamy wpływ na to, jak wygląda rzeczywistość i w jakiej atmosferze żyjemy. Niech dobro niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej i naszej Małej Ojczyzny będzie  dla nas życiowym celem.

Z okazji Dnia Niepodległości i Dnia Patrona życzę Państwu zdrowia, wszelkiej pomyślności i aby dla każdego z nas wolna Polska była miejscem szczególnym, dla którego warto żyć.

Zakończę moje wystąpienie cytatem. Przytoczę słowa polskiego filozofa Bogusława Wolniewicza: „Patriotyzm to jest przywiązanie do własnej ojczyzny, a ojczyzna to trzy wielkie rzeczy wspólne: wspólna mowa, wspólna ziemia i wspólna pamięć.”

 

Proszę wszystkich o powstanie.

 

Uczcijmy minutą ciszy wszystkich poległych w walkach o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.

 

Życzenia dla Ojczyzny

 

W imieniu pracowników szkoły życzenia złożyła p. Grażyna Chodkowska:

Choć czasy niespokojne, życzę, by Polska niepodległa była dla nas wszystkich bezpieczną ojczyzną. Niech te ideały, o które walczyli nasi przodkowie, będą wciąż żywe w naszych sercach. Niech każdy kolejny dzień niesie dumę i radość, że żyjemy we własnym kraju.

 

W imieniu rodziców życzenia złożyła przedstawicielka Zarządu Rady Radziców p. Sylwia Sztukert:

 

W Dniu Narodowego Święta Niepodległości, pozostając z szacunkiem dla jej Obrońców i Twórców, życzymy wszystkim, by Polska była miejscem, gdzie spełniają się marzenia i cele jej obywateli, a powodem wszystkich ich działań jest dobro naszej Ojczyzny.

 

W imieniu uczniów życzenia złożył przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego uczeń klasy IV  Antoni Nasarzewski:

Najdroższa Ojczyzno na świecie

Wolna i ważna nad życie

Dziś wszystkie Twoje dzieci

Myślą o Tobie najcieplej.

Droga Polsko! Z okazji rocznicy niepodległości życzymy Ci,

z całego serca, byś była pięknym, mądrym, bogatym i wielkim krajem.

Życzymy Ci szczęścia i życia bez żadnych wojen.

Żeby Polacy Cię szanowali i dbali o Ciebie!

Kocham Cię, Polsko!

 

Podsumowanie uroczystości – wystąpienie dyrektora szkoły

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie w ramach obchodów 156 rocznicy urodzin MSC zamieszcza nagrania listów, które Maria napisała do rodziny podczas pobytu w Szczukach. Nagrania te udostępniamy na szkolnym Facebooku i zachęcam do ich wysłuchania. Pan dyrektor muzeum był obecny na nadaniu i poświęceniu sztandaru w naszej szkole i wyjechał od nas ze wspaniałymi wrażeniami. Zaprosił nas do odwiedzin w muzeum, co niebawem uczynimy. Wyróżnił naszą szkołę i we wstępie do jednego z listów, tak napisał w komentarzu: „Miłego słuchania. Pozdrawiamy serdecznie wszystkich słuchaczy, ale dziś dziękujemy szczególnie za uwagę przesympatycznym nauczycielkom, nauczycielom, kadrze pedagogicznej, personelowi i uczniom PSP im. MSC w Krasińcu. Pamiętajcie nie tylko o Mani i Kaziku, ale też o tym, że macie być zawsze dumni z tego, skąd jesteście. Kto nie widział Szczuk, Krasińca i okolic, ten wiele stracił.” 

To piękne wyróżnienie dla naszej szkoły i naszej miejscowości. I tymi słowami zakończę naszą uroczystość.

Dziękuję za uwagę.

 

Podziękowania dla osób, które brały udział w przygotowaniu uroczystości:

Nauczyciele:

  1. Anna Kubik
  2. Grażyna Chodkowska
  3. Agata Wronowska
  4. Agata Lalak
  5. Małgorzata Więcek
  6. Magdalena Domańska
  7. Karolina Bobrowska
  8. Anna Kujawa
  9. Sylwia Domańska – zdjęcia i nagrania
  10. Dariusz Jaworski – sprzęt nagłaśniający
  11. Beata Waszkiewicz

Uczniowie klas I-VIII oraz i dzieci z oddziału 5-6-latków